19.12.202223:15

Francouze přivítali fanoušci v centru Paříže

Francouzské reprezentanty po návratu z mistrovství světa v Kataru přivítal v centru Paříže nadšený dav, který zaplnil náměstí Svornosti (Place de la Concorde). Podle odhadu stanice BFM TV bylo v okolí obelisku nejméně 15.000 lidí a další v průběhu večera neustále přicházeli. Fotbalisté pozdravili fanoušky z balkonu hotelu Crillon. Francie v nedělním finále podlehla na penalty Argentině.

Jako první davu zamávali trenér Didier Deschamps a kapitán Hugo Lloris. Poté se k nim přidal zbytek týmu. Fanoušci skandovali "díky". Reprezentanti podle komentátorů byli zaskočeni tím, kolik lidí na ně čekalo.

Tým, kterému se nepovedlo obhájit titul z roku 2018, přiletěl na letiště Roissy - Charles de Gaulle, odkud odjel autobusem do centra Paříže. Kolonu už z přistávací plochy doprovázel policejní konvoj. Novináři poznamenali, že při vystupování z letadla byla většina členů týmu podmračená, na rozdíl od jásajících fanoušků.

Nad davem vlály francouzské vlajky, zpívala se národní hymna Marseillaisa, lidé troubili na klaksony a odpalovali zábavnou pyrotechniku. Navzdory finálové prohře panovala vítězná nálada. V epicentru oslav neměl signál žádný z telefonních operátorů.

Fanoušci zdravili fotbalisty i během jejich cesty do centra Paříže. Lidé šplhali po fasádách blízkých domů, věšeli se na sloupy veřejného osvětlení nebo ploty, aby lépe viděli.

ČTK
19.12.202220:11

Coman a Tchouaméni čelili urážkám

Francouzští fotbalisté Kingsley Coman a Aurélien Tchouaméni, kteří neproměnili penalty v rozstřelu nedělního finále mistrovství světa v Kataru, byli na sociálních sítích terčem rasistických nadávek. Informovala o tom BBC. Comanův pokus chytil brankář Emiliano Martínez, zatímco Tchouaméni minul. Obhájci zlata z Francie rozstřel prohráli 2:4 a titul získala Argentina. V normální hrací době skončil zápas 2:2 a po prodloužení 3:3.

ČTK
19.12.202214:30

Po prohraném finále MS se ve Francii zatýkalo

Po nedělní porážce Francie ve finále mistrovství světa s Argentinou museli francouzští policisté po celé zemi řešit výtržnosti fanoušků. Podle agentury AFP zatkli během nepokojů celkem 227 lidí, asi 40 policistů bylo zraněno.

Na pařížském bulváru Champs-Elysées museli policisté použít slzný plyn. Výtržníci po nich házeli předměty a používali hořlaviny a pyrotechniku.

Po celé zemi dohlíželo na průběh finálového duelu 14 tisíc členů bezpečnostních sil. V hlavním městě Paříži bylo zatčeno 47 lidí. Policie zasahovala i v Bordeaux, Lyonu, Nice nebo Grenoblu.

ČTK
19.12.202213:56

Na hráče čekají i francouzští fanoušci

Francouzi odlétají z Kataru a dnes večer dorazí domů. S fanoušky se setkají jen krátce na náměstí Svornosti, velkolepá sláva na bulváru Champs-Elysées by byla jen v případě, že by obhájili zlato. Program upřesnilo vedení fotbalového svazu. Jeho šéf Noël Le Graët řekl televizi BMF, že hráči byli měsíc pryč a spěchají domů.

ČTK
18.12.202222:34

Mbappé ve finále MS skóroval čtyřikrát

Francie ve finále MS prohrála po penaltách s Argentinou, čemuž nezabránil ani hattrick Kyliana Mbappého. Útočník PSG se stal zároveň prvním hráčem v historii, jenž ve finálových zápasech vstřelil čtyři góly - jednou se prosadil ve finále v roce 2018, kde pomohl Francii k výhře 4:2 nad Chorvatskem.

sport-express.ru
18.12.202219:48

Mbappé druhým střelcem hattricku ve finále

Francie ve finálovém utkání MS prohrála po penaltách s Argentinou, čemuž nezabránil ani Kylian Mbappé, který vstřelil hattrick. Třiadvacetiletý útočník se stal teprve druhým hráčem, jemuž se ve finále světového šampionátu povedlo třikrát skórovat, v roce 1966 to dokázal Angličan Geoff Hurst.

18.12.202218:57

Argentina po penaltách vyhrála MS

Výsledek finálového utkání MS: Argentina - Francie 3:3 po prodloužení, 4:2 na penalty (23. z penalty a 109. Messi, 36. Di María - 80., 81. a 118. první a třetí z penalty Mbappé).

18.12.202218:44

Finále mistrovství světa rozhodnou penalty

Výsledek finálového utkání MS po prodloužení: Argentina - Francie 3:3 (23. z penalty a 109. Messi, 36. Di María - 80. z penalty, 81. a 118. z penalty Mbappé).

18.12.202218:39

Francii se v prodloužení zranil Varane

Raphaël Varane za Francii nedohraje finálový zápas MS proti Argentině. Obránce Realu Madrid ve druhé části prodloužení střídal se svalovým zraněním, jeho místo zaujal Ibrahima Konaté.

18.12.202218:28

Mbappé vyrovnal rekord finále MS

Francie ve finále MS dotáhla dvougólové manko proti Argentině, na čemž se dvěma brankami podílel Kylian Mbappé. Pro třiadvacetiletého útočníka se jednalo o druhý a třetí gól ve finálových utkáních světového šampionátu, čímž vyrovnal rekordní zápisy Vavá, Pelého (oba Brazílie), Geoffa Hursta (Anglie) a Zinédina Zidanea (Francie).

18.12.202218:02

Francie dostala finále MS do prodloužení

Výsledek finálového utkání MS po 90 minutách: Argentina - Francie 2:2 (23. z penalty Messi, 36. Di María - 80. z penalty a 81. Mbappé).

18.12.202217:49

Mbappé měl pouze 11 doteků s míčem

Francie po prvním poločase finále MS s Argentinou prohrávala 0:2 a z nevýrazného projevu obhájce titulu nevyčníval ani Kylian Mbappé. Před zápasem dělený nejlepší střelec turnaje měl do přestávky pouhých 11 doteků s míčem. Méně kontaktů s balonem měli pouze Marcus Thuram a Randal Kolo Muani, kteří na trávník přišli až ve 41. minutě.

18.12.202216:53

Argentina vede nad Francií o dva góly

Poločasový výsledek finálového utkání MS: Argentina - Francie 2:0 (23. z penalty Messi, 36. Di María).

18.12.202216:36

Lloris se zapsal do historie mistrovství světa

Kromě Lionela Messiho se startem ve finále mistrovství světa zapsal do historie také Hugo Lloris. Francouzský brankář proti Argentině chytá 20. zápas na světových šampionátech, což je mezi gólmany nový rekordní zápis.

transfermarkt.de
18.12.202214:45

Sestavy: Argentina - Francie

Základní sestavy pro dnešní finále MS:

Argentina: E. Martínez - Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico - De Paul, Fernández, Mac Allister - Messi, Álvarez, Di María.

Francie: Lloris - Koundé, Varane, Upamecano, T. Hernández - Tchouaméni, Griezmann, Rabiot - Dembélé, Giroud, Mbappé.

18.12.202213:11

Bude Benzema pokračovat v nároďáku?

Jak uvádí španělský deník Mundo Deportivo, je nepravděpodobné, že by Karim Benzema i nadále hrál za francouzskou reprezentaci, pokud u kormidla zůstane trenér Didider Deschamps. Útočník Realu Madrid musel oželet účast na světovém šampionátu v Kataru kvůli zranění, odmítl se zároveň podílet na společné cestě do dějiště mistrovství pro finále s Argentinou, kterou mu nabídl sám francouzský prezident Emmanuel Macron. Spekuluje se, že vztah mezi Benzemou a Deschampsem, kteří měli řadu let těžký vztah, ale překonali své neshody v roce 2021, znovu zapadl do negativní polohy.

getfootballnewsspain.com
18.12.202212:50

Francie může získat více ze strany FIFA

Na celkem 32,2 miliónů eur si přišel reprezentační výběr Francie po minulém triumfu na světovém šampionátu v Kataru, teď by do poklady Francouzské fotbalové federace mohlo přistát o osm miliónů více, pokud by Les Bleus prvenství zopakovali. Přibližně 30 procent z této částky by pak mělo směřovat na účely bonusů hráčům a členům realizačního týmu. Propočty o možných odměnách přinesl deník L'Équipe.

getfootballnewsfrance.com
18.12.202210:09

Ve Francii můžou čekat o něco větší odměny

Francie vyrukuje proti Argentině, aby se poprala o zlato ze světového šampionátu v Kataru, a pokud uzme kov nejcennější, má Francouzská fotbalová federace připraveny o něco větší odměny, než jaké Les Bleus inkasovali během předchozího mistrovství v Rusku. Zatímco před čtyřmi lety činila sumární částka pro konkrétního hráče či člena realizačního týmu zhruba 545 tisíc eur, teď je o 9 tisíc eur vyšší, tedy konkrétně 554 tisíc.

lequipe.fr
18.12.202208:12

Francie hlásí nepříjemnosti kolem Girouda

Olivier Giroud, jeden z hlavních ofenzivních pilířů francouzské reprezentace na světovém šampionátu v Kataru, by prý mohl přijít o finále proti Argentině. Francie na předvečerním tréninku před zápasem nacvičovala různé herní varianty bez něj, včetně nasazení Marcuse Thurama, a to ne kvůli šanci překvapit svého soupeře, ale především právě kvůli zdravotnímu stavu forvarda AC Milán. Má totiž pochroumaný kotník.

sport.ua
17.12.202223:07

Pozmění Deschamps zavedený systém?

Francie se možná bude snažit Argentinu překvapit nečekaným složením ofenzivy. Marcus Thuram, který v semifinále světového šampionátu proti Maroku notně oživil svým příchodem na hřiště z lavičky celkové pojetí, se na tréninku dle zpráv deníku L'Équipe objevil na levém křídle, které obvykle zaujímá Kylian Mbappé. Naopak pařížský forvard figuroval ve středu pole pod útočníkem Olivierem Giroudem. Zkoušena byla i varianta s Thuramem na hrotu místo Girouda. Stěží odhadovat, jestli tyto nečekané herní systémy byly nacvičovány na případné první minuty finálového duelu, či až na jeho další průběh.